Στην έκθεση Κοκκινίδη

Μαθητές του 5ου Γυμνασίου Τρικάλων

στην έκθεση Κοκκινίδη

Ομάδα μαθητών του 5ου Γυμνασίου με τη συνοδεία των καθηγητών τους κ. Σμιξιώτη Φανή, κ. Καμπόση Μ., και κ. Ανθοπούλου Μ., επισκέφθηκαν την έκθεση Κοκκινίδη που φιλοξενείται στη «Στέγη Τέχνης & Πολιτισμού» του Ιδρύματος Λεωνίδα Κ. Μακρή.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν πίνακες του ζωγράφου που καλύπτουν μια μεγάλη χρονική περίοδο, από τις αρχές της δεκαετίας του 1960 μέχρι σήμερα. Συγκεκριμένα είδαν συνθέσεις από τις ενότητες:

• Προσφυγικά-Κυκλάδες,
  • Πόλεμος-Βία-Βιετνάμ,
  • Των δε κακών μνήμη,
  • Δικαστές, Ταυτότητες,
  • Μητρότητα, Διαμαρτυρίες,
  • Θάλασσες,
  • Μυθολογικοί Συνειρμοί,
  • Δοκιμασία της υπέρβασης,
  • Στην Πέπη.

Οι συνθέσεις αυτές αποτυπώνουν το απόλυτα προσωπικό ιδίωμα του δημιουργού τους, τη συνοχή και την ποιότητα των μορφοπλαστικών και πνευματικών ενδιαφερόντων του, καταγράφοντας τη μετάβασή του από τον κοινωνικοπολιτικό χώρο στον φυσικό και εν συνεχεία τον μεταφυσικό.

Στα έργα του κορυφαίου Έλληνα ζωγράφου Δημοσθένη Κοκκινίδη, διακρίναμε την δυναμική προσωπικότητα του καλλιτέχνη που έπαιξε σημαντικό ρόλο στη διαμόρφωση της φυσιογνωμίας της σύγχρονης ελληνικής τέχνης.