Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Μαθητές Δημοτικού στο 5ο Γυμνάσιο

Μαθητές Δημοτικού στο 5ο Γυμνάσιο

Το 5ο Γυμνάσιο Τρικάλων ανοίγει τις πόρτες του

στους μαθητές/τριες των Δημοτικών σχολείων.

Στα πλαίσια διευκόλυνσης της μετάβασης μαθητών από σχολική βαθμίδα σε βαθμίδα και του ανοίγματος του σχολείου στην τοπική κοινωνία, το 5ο Γυμνάσιο Τρικάλων υποδέχθηκε σήμερα Τρίτη 4/6/2013 μαθητές της Στ΄τάξης του 12ου και 30ου Δημοτικού Σχολείου.

Τους μικρούς μαθητές καλωσόρισε η διευθύντρια του 5ου Γυμνασίου Τρικάλων κ. Στάμου και ο Σύλλογος Διδασκόντων του Σχολείου.

Οι μαθητές/τριες με τη συνοδεία των δασκάλων τους είχαν την ευκαιρία αφενός να εξοικειωθούν με το μελλοντικό τους σχολικό περιβάλλον και αφετέρου να περιηγηθούν στους χώρους του σχολικού κτιρίου, να μάθουν παίζοντας κάνοντας χρήση των διαδραστικών συστημάτων που διαθέτει το σχολείο  και να πειραματιστούν στα πλήρως εξοπλισμένα εργαστήρια Φυσικών Επιστημών και Πληροφορικής. Η ξενάγηση τελείωσε με την επίσκεψη στο σύγχρονο Γυμναστήριο του σχολείου.

Στους μαθητές μοιράστηκαν σοκολατούχα γάλατα, προσφορά του Εργοστασίου Γάλακτος Τρικάλων.